Preplavba, Chorvátsko - Taliansko

Máme pre Vás v ponuke pripravenú ďalšiu zdokonaľovaciu plavbu do oblasti Chorvátsko.
V priebehu plavby získate nové a obohatíte si Vaše aktuálne znalosti pod dohľadom skúseného kapitána najmä v oblastiach správneho nastavenia plachiet, plánovania plavieb, terestrickej navigácie, meteorológie a plavby v náročnejších podmienkach.


Termín: 28.09.2019 - 05.10.2019
Cena: 420 EUR / osoba / týždeň
Trasa: Sukošan-Palagruža-Vieste-Tremiti-Sukošan (dĺžka trasy cca 400 NM)

Cena zahŕňa:
Týždenný prenájom a poistenie lode 
Inštruktor jachtingu 
Záverečné upratovanie lode 
Posteľná bielizeň  
Poplatky za státie v domácom prístave 
Protokol o praktickej skúške potrebný pre preukaz MDPT-SR alebo MDČR

Cena nezahŕňa:
Poistenie osôb   
Turistická taxa 1EUR/os/deň
Poplatky za státie v inom ako v domovskom prístave  
Spotrebované pohonné hmoty 
Strava (posádka zabezpečuje a platí stravu aj pre kapitána lode)
Doprava (posádka zabezpečuje a platí dopravu aj pre kapitána lode)


Vis
Ostrov je vo vonkajšom páse ostrov Strednej Dalmácie, s rozlohou 90,3 km2, asi  s 4300 obyvateľmi. Významnými mestami sú na ostrove Vis a Komiža. 
Za Titovej Juhoslávie bol ostrov počas dlhých rokov z vojenských dôvodov neprístupný zahraničným turistom. Na juh od Komiže bola vojenská základňa Stupišče (momentálne je opustená). 
Južné pobrežie ostrova je tvorené mnohými malými krásnymi zátokami. Známa je najmä úzka, medzi skalami uzatvorená zátoka Stiniva s malou plážou v jej závere. 

Biševo
Biševo je malý ostrovček s rozlohou 5,8 km2, ktorý leží v blízkosti Visu. Ostrov je známy hlavne množstvom jaskýň, na ostrove je ich 14. Najznámejšia je Modrá jaskyňa, do ktorej sa dá dostať len počas pokojného mora.
Ďalšou významnou jaskyňou je Medvedina špilja pomenovaná podľa tuleňa stredomorského, ktorý sa v tejto oblasti vo veľkom množstve vyskytoval. Ten však patrí v Stredomorí k už vyhynutým tvorom.

Palagruža
Ide o malú skupinu ostrovčekov  a útesov na otvorenom mori medzi ostrovom Lastovo a talianskym  pobrežím. Od Komiže (na ostrove Vis), ktorej  je administratívnou súčasťou, je vzdialená 75 km. Predstavuje vrchol trojuholníka medzi ostrovom Vis a Lastovo. Skupinku tvorí ostrovčeky  Palagruža, Kamik od Tramuntane, Kamik od Oštra, Galijula a niekoľko útesov. Najväčší  ostrovček je Palagruža (0.29 km2). Brehy Palagruže väčšinou vystupujú strmo z mora a sú ťažko prístupné. Výnimkou sú dve zátoky, a to Stara Vlaka na severnom brehu a Velo Žalo (tiež nazývaná Južno zlato) na južnom brehu s peknými  plážami.

Vieste

Vieste je letovisko v Taliansku, ktoré leží na dvoch výbežkoch na severovýchode polostrova Gargano. Mesto má okolo 13 000 obyvateľov, ale ešte pred 50 rokmi to bola predovšetkým rybárska dedina. V centre mesta nájdete zachovalé stredoveké domy, zámok z 13. storočia a katedrálu, ktorá je ukážkovým príkladom románskej architektúry. Dominantou Vieste je miestny prístav s majákom posadeným na náprotivnom skalnatom útese. Na začiatku dlhej pláže tiahnucej sa južným smerom od centra nájdete symbol a kuriozitu mesta tzv. Pizzomunno. Ide o biely, 25 m vysoký monolit, o ktorom povesť hovorí, že je mládencom, ktorého nechali skamenieť žiarlivé morské sirény.

Tremiti

Ostrovy Tremiti sú vzdialené asi 12 mil od pobrežia Gargana. Súostrovie tvoria tri väčšie ostrovy: San Domino, San Nicola a Capraia, a niekoľko menších ostrovčekov  či skôr skalísk v mori. Obývané sú len ostrovy San Domino a San Nicola. 
Na San Dominu, kde pristávajú lode, sú dnes prakticky výhradne objekty cestovného ruchu. Priezračná zelenkastá voda a skalnaté pobrežie s malými plážami sú skvelé pre šnorchlovanie. 
Historické, správne a náboženské centrum súostrovia je San Nicola. Ostrovu vládne mohutná, i keď zchátralá stredoveká pevnosť. Od konca 18.storočia pevnosť slúžila väčšinou ako väzenie - počas 2. svetovej vojny tu fašisti väznili svojich politických odporcov. Z hradieb pevnosti sa ponúka  nádherný pohľad na celé súostrovie.