Memoriál Vlada Psalmana 2018

Tretí májový týždeň privítala Marina Hramina na ostrove Murter nadšencov a priaznivcov slovenského a českého námorného jachtingu, aby si spoločne uctili pamiatku priateľa Vlada Psalmana, vysokoškolského pedagóga s nezabudnuteľným úsmevom, ktorý svoj život zasvätil jachtingu. Jeho meno sa najmä v posledných rokoch spájalo so Štefánikom, najväčšou plachetnicou plávajúcou pod slovenskou vlajkou.

Trinásť posádok v termíne 20.5. - 24.5. 2018 bojovalo v 3 off-shore a 11 in-shore rozjazdách na one design lodiach Bavaria cruiser 41 s gennakerom. Organizátor regaty AAAYacht, s.r.o. postavil regatu na zaujímavej myšlienke - spojiť amatérov, ktorí mali na lodi profesionálnych skipperov, so zohratými najlepšími posádkami slovenského a českého námorného jachtingu. Regata začala v nedeľu 20.5. 2018 po boku Vladovej plachetnice Štefánik. Predpoveď počasia na celý týždeň nebola priaznivá - slnečno a bezvetrie. Nakoniec sa však prognóza nenaplnila a momentálne najlepší chorvátsky rozhodca Bojan Berlengi využil vietor na maximum a všetky rozjazdy sa odjazdili. Vedúce pozície si od začiatku regaty držali striedavo posádky Ľubomíra Macejku, Stanislava Vargu a Jirka Chlumského. Bolo úžasné sledovať, ako amatérske posádky pod vedením skúsených skipperov získavali postupne na sile, istote a zručnosti. Atakovali a k záveru regaty aj porážali skúsené posádky. Regata bola ukončená záverečným hvizdom medzinárodného rozhodcu Bojana vo štvrtok 24.5. 2018. Víťazom prvého ročníka regaty Memoriál Vlada Psalmana sa stala posádka Ľubomíra Macejku, druhé miesto vybojovala posádka Stanislava Vargu a tretie miesto získala posádka Jirka Chlumskeho. Prvá amatérska posádka pod tvrdou taktovkou skippera Petra Čecha skončila na 4. mieste a dokázala, že aj toto je cesta k vybudovaniu väčšej jachtárskej základne na Slovensku a v Čechách.

Celá fotogaléria - kliknite sem

Záverečný štvrtkový ceremoniál sa začal minutou ticha ako prejav úcty a pamiatky práve na Vlada Psalmana a celý večer sa niesol v znamení spomienok na neho, za prítomnosti brata Mila a manželky Dagmar. Posádky opúšťali marínu v presvedčení, že tak ako tento rok, aj každý ďalší sa budú stretávať a memoriál Vlada Psalmana sa stane odkazom pre všetkých nadšencov a fanúšikov jachtingu, tak ako bol aj on sám.

Vlado Psalman bol jedným z prvých, ktorý svoju vášeň a nadšenie pre vietor v plachtách priniesol do učebných osnov na Fakulte telovýchovy a športu v Bratislave, kde pôsobil ako vysokoškolsky pedagóg, docent, doktor prírodných vied. Jachting si postupne získaval na popularite nielen medzi študentami FTVS, ale I medzi "náhodne okoloidúcimi" a základná fanúšikov sa z roka na rok rozrastala. Vždy kde pribudla nová posádka, v pozadí každý registroval meno Vlada Psalmana a časom k jeho menu pribudol i nezmazateľne spätý Štefánik, najväčšia plachetnica plávajúca pod slovenskou vlajkou. Vlado získal symbol pre svoju vášeň a spolu s manželkou Dagmar, bratom Milom, rodinou a priateľmi zasvätil posledné roky svojho života tejto plachetnici. A pravé tento obraz mal každý z nás pred očami počas regaty.

Vlado, česť Tvojej pamiatke.